понеділок, 27 січня 2025 р.

УРОК ПАМ’ЯТІ «ГІРКА ПРАВДА ГОЛОКОСТУ» (ДО ДНЯ ПАМ’ЯТІ ЖЕРТВ ГОЛОКОСТУ)

З ініціативи колективу Чернівецького ліцею №3 медичного профілю 27 січня у ВОЮ ЧОУНБ ім. М. Івасюка відбувся урок пам’яті «Гірка правда Голокосту».

На зустріч з учнями, викладачами ліцею та активними користувачами бібліотеки завітали письменниця, етнографиня, завідувачка науково-методичного відділу дослідження та популяризації традиційної культури Буковинського центру культури і мистецтва Іванна Стеф’юк, громадська активістка, дослідниця культурної спадщини євреїв Буковини Станіслава Жутовська, директор Чернівецького музею історії та культури євреїв Буковини Микола Кушнір.

Присутні вшанували пам’ять загиблих під час Голокосту хвилиною мовчання.

Микола Кушнір запропонував увазі присутніх відеоролик про Чернівецьке гетто, створений ним у співавторстві з Олександром Ткачуком та Анатолієм Яшаном. Перегляд відео спонукав присутніх до діалогу про причини та історичні передумови, які  спричинили до знищення еврейського етносу на окупованих територіях в умовах нацистського режиму, зокрема на Буковині. 


Науковець наголосив, що  ми маємо досліджувати і пам’ятати ці трагічні сторінки історії, аби не допустити їхнього повторення в майбутньому. 








В цьому допоможуть книги «Пам’ятаємо. Історія і уроки Голокосту. Роботи молодих митців» і Ямчук А., Кушнір М. та ін. «Піжмурки зі смертю», подарованих бібліотеці автором.


Про життя, творчість та смерть у трудовому таборі поетки єврейського походження Зельми Меербаум-Айзінґер (буковинської Анни Франк)  та  про відомого ізраїльського письменника  Аарона Аппельфельда родом з Буковини, який сам залишився в концтаборі дитиною і зміг вижити, розповіла дослідниця Станіслава Жутовська. 


Пані Станіслава провела паралель між життям і смертю молоді під час Другої світової війни та сучасної російсько-української війни. 

З рук пані Станіслави  бібліотека  отримала в подарунок  книги Зельми Меербаум-Айзінґер «Я тугою огорнута» та Альфреда Ґонґа «Маніфест Альфа».


Болісним  акордом  прозвучав образок «Катерина» з книги «Дідова правда» у виконанні авторки Іванни Стеф’юк. Образок — реальна історія часів Другої світової війна, яка пройшла через серце мисткині і дозволила слухачам відчути весь жах і трагізм долі єврейського народу в роки Голокосту
Як керівниця етнографічного проєкту «Спадщина» пані Іванна розповіла про звичаї та традиції євреїв Буковини, які є частиною багатонаціональної культури краю.






Модераторка заходу Ірина Хліповська презентувала учасникам книжкову виставку «Голокост: пам’ять во спасіння».



Фото Ольги Звоздецької


Немає коментарів:

Дописати коментар