понеділок, 6 липня 2020 р.

Інформація до роздумів " Різдво Іоанна Предтечі чи Свято Івана Купала"


    7  липня православні  відзначають велике свято — Різдво Пророка, Предтечі і Хрестителя Господнього Іоанна, і присвячений він народженню пророка Іоанна Хрестителя — звідси скорочене найменування: "Різдво Іоанна Предтечі". А ще 7 липня відоме вУкраїні  як Івана Купала, що пов язане з  язичницькими обрядами цього дня.
 Пророка Іоанна називають Предтечею, тобто попередником Ісуса Христа, тому що його місія була в тому, щоб  сповістити світу про  прихід Іісуса Христа .

Іоанн Предтеча (в народі Іван Хреститель) народився за шість місяців до Іісуса в сім'ї священника Захарії, історики датують подію 6 - 2 роками до нашої ери. Мати Іоанна Єлизавета і мати Іісуса доводилися один одному родичками. Батьки Іоанна були старими, коли Господь послав їм сина. З милості Божої дитина уникла смерті серед тисяч дітей Віфлеєму під час побиття немовлят, влаштованого за наказом Ірода Великого — правителя тих місць і батька того самого Ірода Антипа, який майже через тридцять років накаже відтяти голову пророка.
 Батьки Іоанна померли, коли він був маленьким, і він ріс  в пустелі. Відомо, що пророк носив грубий одяг, прихоплений шкіряним поясом, харчувався диким медом і сараною, багато молився. Коли Іоанну виповнилось тридцять, Господь покликав його до пророчого служіння. Іоанн став "голосом волаючого в пустелі". Тут пустеля — це серця людські, і головне завдання Іоанна Хрестителя була підготувати людей до прийняття Спасителя, закликавши їх до покаяння, вказати, Хто Він.
Предтеча проповідував, кажучи: "Йде за мною Сильніший мене, що Йому я негідний розв'язати ремінь взуття Його; я хрестив вас водою, а Він хреститиме вас Духом Святим". Під час однієї з таких проповідей на річці Йордан Іоанн Предтеча і зустрів Іісуса.
  Хрещенням Іісуса в річці Йордан пророк Іоанн завершив головне призначення свого життя. З цього моменту він починає безстрашно викривати людські пороки, не роблячи різниці між тим, простий це людина або можновладець. Ні, пророк Іван не був революціонером, він не підтримував екстремістські настрої тих, хто шукав ватажка, готового підняти бунт проти ненависних римської влади Іудеї того часу. Він закликав не до зовнішніх подвигів, а до внутрішніх перемог — над своїм гріхом.
Праведність Іоанна викликала повагу навіть у тих, кого він викривав. Євангеліє повідомляє, що правитель Ірод Антипа охоче слухав пророка.
Як і більшість пророків, Іоанн Предтеча закінчив своє життя мученицькою смертю, історики вважають, що це сталося близько 30 року по РХ. На той час Іудеєю правил вже не стільки Ірод Антипа, скільки його коханка - підступна розпусниця Іродіада, законна дружина його рідного брата. Пророк Іван Хреститель не раз публічно викривав це кровозмішення, цей злочинний зв'язок, за що його і зненавиділа Іродіада, яка домоглася, щоб пророка запроторили до в'язниці. Але і цього було мало для перелюбців, чиє ім'я ще за життя стало символом розпусти, підступництва, підлості. Одного разу, на бенкеті в честь дня народження Ірода Антипа дочка Іродіади - Соломія танцювала для нього, і в нагороду за танець мати намовила її попросити у царя смерті пророка. Іоанну Хрестителю відтяли голову, і Соломія принесла її на блюді.
 Злодійство і Іродіади, і її дочки Соломії не залишилося безкарним. Суд Божий відбувся над усіма учасниками трагедії — Іродом, Іродіадою, Соломією - ще при їхньому земному житті. Соломія, переходячи взимку річку, провалилася під лід, і крижина перерізала їй горло — тіло віднесло течією, і матері принесли тільки голову. Ірод і Іродіада під час землетрусу були поглинені землею. Імена цих людей стали символом шаленого гріха.
    Церква відзначає відразу кілька свят, пов'язаних з Предтечею: 6 жовтня — зачаття, 7 липня — Різдво Івана Хрестителя, 11 вересня — усікновення глави, 20 січня — собор Іоанна Хрестителя на честь свята Хрещення, 9 березня — перше і друге знайдення глави Іоанна Предтечі, 7 червня — трете знайдення голови.
 Ніколи  не треба забувати, що сьомого липня народився святий Іоан — визначна і героїчна особа, останній зі старозавітних пророків і перший з Христових апостолів. «Він буде великий в очах Господніх», — сказав ангел Господній Іоановому батькові Захарії ще до народження довгоочікуваного сина. І справді, його життя стало безперервним ланцюгом героїзму, жертви і покути. Він пройшов випробування у пустелі, він проголосив світові про близькість Божого царства, про появу Месії, він хрестив Іісуса в річці Йордан, він не боявся звинувачувати фарисеїв  в гріхах  і зрештою поклав свою голову за Христа.
Інформацію  про життя пророка ви зможете знайти в нашій бібліотеці.

Немає коментарів:

Дописати коментар